X
تبلیغات
رایتل
 
کلینیک جامع آموزش پزشکی
همچنین می توانید کانال ما در تلگرام را دنبال کنید با عنوان: نکات مهم سلامتی t.me/public_health
                                                                 
آخرین مطالب
آرشیو وبلاگ
موضوعات
پیوندها
آمار وبلاگ
کانال نکات مهم سلامتی
جشنواره رسانه‌های دیجیتال سفیران سلامت
یکشنبه 17 اردیبهشت‌ماه سال 1391 :: 09:38 ق.ظ ::  نویسنده : کارشناس

الگوی خواب نوزاد چگونه است؟


خواب یا کمبود آن یکی از مهمترین و بحث‌ برانگیزترین جنبه‌های مراقبت از کودک است. کسانی ‌که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، به‌ خوبی از اهمیت آن در چند هفته یا ماه اول آگاه هستند.


خواب نوزاد

کیفیت و کمیت خواب نوزادان بر سلامت همه افراد خانه تاثیر می‌گذارد. همین جاست که تفاوت یک پدر ‌و‌ مادر سرزنده و هوشیار از پدر و مادر بی‌حوصله و خسته مشخص می‌شود.

 

به طور متوسط نوزادان در حدود 8 تا 9 ساعت در روز و حدود 8 ساعت در شب می خوابند. البته اکثر نوزادان در ابتدا نمی توانند در طول شب به طور پیوسته در حدود 6 تا 8 ساعت بخوابند و معمولاً تا سن سه ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شوند. اغلب نوزادان آن ها هر 3 تا 4 ساعت برای شیر خوردن بیدار می شوند.

 

کودکان و نوزادان نیز مانند بزرگسالان مراحل مختلف خواب دارند و در هر مرحله، عمق خواب آن ها نیز تغییر می کند. بسته به مرحله خواب، نوزادان می توانند در خواب دست و پا زده و در حرکت باشند و یا آرام و بدون حرکت در جای خود دراز بکشند.

الگوی خواب نوزاد از هنگامی که در شکم مادر است شروع به شکل گیری می کند. در حدود 8 ماهگی، جنین شروع به خواب با حرکت یا خواب آرام می کند.

اگر نوزاد شما خود برای خوردن شیر در طول شب بیدار نمی شود، لازم نیست که او را برای شیر خوردن بیدار کنید، مگر آنکه پزشک او به شما این را توصیه کرده باشد. البته تا هفته پنجم و ششم اجازه ندهید نوزادتان بیش از 5 ساعت بدون شیر بخوابد

برای نوزادان نیز دو نوع خواب وجود دارد:

خواب REM یا حرکت سریع چشم ها :

این مرحله از خواب، خواب سبک است که در این مرحله، نوزاد خواب می بیند و چشم های او با سرعت به جلو و عقب حرکت می کنند. با اینکه نوزادان حدود 16 ساعت در شبانه روز می خوابند، حدوداً نیمی از این زمان، خواب rem می باشد. کودکان بزرگتر و بزرگسالان بسیار کمتر از این زمان می خوابند و تنها چند ساعت را در خواب rem سپری می کنند.

 

خواب غیر REM:

خواب غیر REM خود به چهار دسته تقسیم می شود:

مرحله اول، چرت زدن: چشم ها بر روی هم می افتند و ممکن است باز و بسته شوند.

مرحله دوم، خواب سبک: نوزاد دست و پایش را حرکت می دهد و ممکن است با صدا از جا پریده و تکان بخورد.

مرحله سوم، خواب سنگین: در این مرحله، نوزاد آرام و بدون حرکت است.

مرحله چهارم، خواب بسیار سنگین: در این مرحله، نوزاد کاملاً آرام و بدون حرکت است و حتی با سر وصدا نیز تکان نمی خورد.

 

نوزاد در هر بار خوابیدن، ابتدا وارد مرحله اول و سپس مرحله 2 و 3 و 4 می شود. پس آن به مرحله 3 بازگشته و بعد مجدداً وارد مرحله 2 شده و پس از آن وارد خواب rem می گردد. این سیکل ممکن است چندین بار در طول خواب او رخ دهد.

 

بعضی از نوزادان هنگامی که از مرحله خواب بسیار عمیق، وارد خواب سبک می شوند، ممکن است به طور کامل بیدار شده و در چند ماه اول برایشان مشکل باشد که دوباره به خواب برگردند.

 

نوزادان معمولاً بلافاصله پس از بیدار شدن، بسیار هوشیار هستند و به اطراف نگاه کرده و متوجه پیرامون خود می باشند. در صورت شنیدن صدا به آن پاسخ نیز می دهند. اما بلافاصله پس از این زمان آرام ولی هوشیار، زمان گریه فرا می رسد که او دست و پای خود را به شدت تکان داده و شروع به گریه می کند. بنابراین اگر بلافاصله پس از بیدار شدن نوزاد به او شیر بدهید می توانید از وارد شدن او به فاز گریه جلوگیری کنید.

 

کمک به نوزاد برای خوابیدن به تنهایی

بسیاری از نوزدان ممکن است قادر نباشند که الگوی خواب و بیداری خود را تنظیم کنند، به خصوص این که نمی توانند خودشان را بخوابانند. بنابراین بسیار مهم است که شما علایم خواب‌آلودگی نوزاد خود را بدانید و با فراهم کردن محیط امن و مناسب برای او، او را آماده خوابیدن کرده و به او کمک کنید تا خود به تنهایی به خواب برود.

 

علایم آمادگی برای خواب رفتن در نوزاد می تواند هر کدام از موارد زیر باشد:

مالیدن چشم ها

خمیازه کشیدن

به یک نقطه خیره شدن

گریه و بی قراری

 

بهتر است هنگامی که هر کدام از این علایم را در نوزادتان مشاهده می کنید، به او مقداری شیر داده، در آغوش بگیرید تا آرام گیرد. ولی پیش از آن که خوابش ببرد، او را در تخت خودش گذاشته تا یاد بگیرد به تنهایی به خواب برود.

 

این که یک برنامه ای را برای پیش از خواب نوزاد درست کنید فکر بسیار خوبی است. ولی به یاد داشته باشید که اجازه ندهید او در آغوش شما به خواب برود، زیرا این می تواند برای او به راحتی به یک عادت تبدیل شود.

اگر پیش از تاریک شدن هوا، نوزادتان را برای خواب در تختش می گذارید، پرده های اتاق او را کاملاً تاریک کنید. بدین ترتیب ساعت بیولوژیکی او کم کم به رابطه خواب و شب و روز عادت کرده و یاد می گیرد که شب ها خوابیده و روزها بیدار باشد

برنامه خواب نوزاد

کودکان در امور روزمره اگر دارای یک الگوی خاص باشند که بتوانند بر روی آن حساب کنند، بسیار بهتر عکس العمل نشان می دهند. این امر برای خواباندن نیز صدق می کند. اگر از ابتدا برای کودک یک برنامه خواب خاص درست کنید او سریعاً به این روند عادت کرده و بر طبق آن می خوابد.

 

برای ایجاد یک برنامه مناسب برای خواب کودک، از همان هفته اول باید شروع کنید. این که ما چگونه و به چه میزان می خوابیم، تا قسمت زیادی مطابق با عادات ما می باشد و این که بدن ما چه سیگنال هایی را مربوط به خواب می داند. این برای نوزادان نیز متفاوت نمی باشد. بنابراین هر طور که از ابتدا نوزاد خود را عادت دهید، بدن او نیز همانگونه پاسخ می دهد.

برای ایجاد برنامه خواب برای نوزادتان باید ثابت قدم باشید. بدین معنا که هر شب سر یک ساعت خاص او را برای خواب شبانه در تختخواب و یا گهواره اش بگذارید.

 

برای او علائمی مربوط به خواب درست کنید تا کم کم او بداند با دیدن این ها وقت خوابش فرا رسیده است. روش های خوبی که می توانید امتحان کنید حمام کردن، کتاب خواندن و یا او را در آغوش گرفتن می باشد.

 

برای این که کودکتان در طول شب، راحت تر و طولانی تر بخوابد درست پیش از خوابش یک وعده کامل به او شیر بدهید. ولی مراقب باشید که او در بغل شما به خواب نرود، بلکه او را تا هنگامی بیدار است در تختش بگذارید و با تاریک کردن اتاق به او بفهمانید که وقت خواب فرار رسیده است.

 

در چند ماه اول ممکن است که نوزادتان در طول نیمه شب برای شیر خوردن بیدار شود، ولی اگر از ابتدا برای او برنامه مناسب خواب درست کرده باشید و در طول روز به او به میزان کافی شیر بدهید، پس از ماه های اول، او می تواند در تمام طول شب بدون وقفه تا صبح حدود 6 و یا 7 صبح بخوابد.

 

حمام کردن پیش از خواب به بهتر خوابیدن نوزاد بسیار کمک می کند، زیرا که بدن کوچک او را خسته کرده و نیز با گرم شدن بدنش، او بیشتر از حد معمول خواب آلود می شود.

 

اگر نوزادتان در طول شب برای شیر خوردن از خواب بیدار می شود، سعی کنید که در نهایت سکوت و آرامش و بدون این که با او حرف بزنید، در یک نور خیلی کم به او شیر داده، او را عوض کنید، و سپس بدون برانگیختن او، دوباره در تختش بگذارید تا خودش به خواب برود.

غالبا والدین متوجه نمی‌شوند که زود خوابیدن باعث خواب راحتی می شود. وقتی کودکان خیلی خسته باشند، به سختی به خواب می‌روند.

خوابیدن کودک

1- رفتن به رختخواب در یک ساعت مشخص در هر شب

حتی اگر کودک شما آنقدر کوچک باشد که معنی ساعت 8 شب را نفهمد، بدنش می‌فهمد.

رفتن به رختخواب در یک ساعت مشخص باعث می‌شود که از لحاظ جسمی و ذهنی در همان ساعت مشخص به خواب بروید.

سعی کنید در آخر هفته‌ها و یا ایام تعطیل نیز این قانون کلی را برای کودکتان در نظر بگیرید. کودکانی که در آن ایام دیر می‌خوابند، در روزهای عادی، سخت به خواب می‌روند.

 

2- خاموش کردن تلویزیون

قبل از رفتن به رختخواب، تلویزیون را خاموش کنید تا کودک آرامش داشته باشد.

برنامه‌های پرسر و صدا، خشونت آمیز و یا جنگی می‌تواند بسیار تحریک کننده باشد. بهتر است بچه را از دیدن این فیلم‌ها دور کنید.

برنامه‌های هیجانی می‌توانند بچه را بی خواب کنند و باعث سخت خوابیدن او شوند.

برنامه‌های ترسناک می‌توانند باعث دیدن کابوس در بچه شوند.

تحقیقات نشان داده است که حتی اخبار تلویزیون می‌توانند ترسناک باشند و بچه‌ها نتوانند راحت بخوابند.

 

3- داشتن یک برنامه فعالیتی قبل از خواب

با 3 تا 4 فعالیت قبل از خواب، کودک راحت‌تر به خواب می‌رود.

حمام رفتن، لباس خواب پوشیدن، مسواک زدن و کتاب خواندن می‌تواند یک برنامه همیشگی برای رفتن به رختخواب باشد.

برای راحت خوابیدن در نوجوانان، با آن‌ها بنشینید و راجع به برنامه‌های روزشان حرف بزنید.

 

4- تنظیم زود خوابیدن

غالبا والدین متوجه نمی‌شوند که زود خوابیدن باعث خواب راحتی می شود. وقتی کودکان خیلی خسته باشند، به سختی به خواب می‌روند.

کودکان دبستانی بهتر است ساعت 5/7 تا 5/8 شب بخوابند.

 

5- تنظیم نمودار خواب

برای بچه‌های پیش دبستانی، بهتر است یک سری شکل‌ها را ترسیم کنید تا آن‌ها بتوانند هر شب به آن شکل‌ها نگاه کنند و مطابق آن عمل کنند؛ برای مثال شما می‌توانید یک مسواک، حمام، تعداد کتاب‌هایی که هر شب می‌خوانید و لباس خواب را نقاشی کنید.

اگر در این تصاویر، 2 عدد کتاب نقاشی شده باشد و کودک 3 عدد کتاب بخواهد، شما به کودک تعداد کتاب‌ها را نشان می دهید.

با وجود وسایلی مثل تلفن، تلویزیون، کامپیوتر و بازی‌های ویدیویی در اتاق خواب، کودک به سختی به خواب می‌رود. به علاوه روشن بودن چراغ اتاق خواب باعث تاخیر در تولید هورمون ملاتونین (هورمون خواب) می‌شود

6- حرکت در یک جهت

شما مطمئن باشید که کودکتان بر طبق برنامه ترسیم شده حرکت می‌کند. برای مثال طوری نشود که کودک حمام کند و مسواک بزند و بعد یک چیزی بخورد و بعد لباس خواب بپوشد.

بهتر است برنامه را طوری تنظیم کنید که وقتی کودک حمام کرد و مسواک زد، چیزی نخورد و بلافاصله وارد اتاق خواب شود و لباس خواب خود را بپوشد و بخوابد.

 

7- پاسخ به صدا زدن کودک

هنگامی که کودک در تخت است، اگر صدایتان کرد، برای بار اول جواب او را بدهید. برای مثال: ممکن است کودک تشنه باشد و آب بخواهد.

اما برای باردوم دیگر بگویید: نمی‌توانم بیایم و یا جواب ندهید. پس کودک می‌فهمد که باید تقاضای خود را کم کند و بخوابد.

 

8- فراهم کردن خواب خوب

اتاق خواب را محل آرامش و آسایش قرار دهید.

درجه حرارت اتاق خواب را در تابستان خنک و در زمستان گرم نمایید.

برای کنترل نور، اتاق دارای پرده باشد.

اگر کودک با نور کم، احساس آرامش می‌کند، پس برای او آن نور را فراهم کنید.

بالش خوب باعث می‌شود که کودک احساس راحتی کند.

تخت کودک را از انواع اسباب بازی‌ها دور نگه دارید.

 

9- دور کردن تلفن و وسایل الکتریکی

با وجود وسایلی مثل تلفن، تلویزیون، کامپیوتر و بازی‌های ویدیویی در اتاق خواب، کودک به سختی به خواب می‌رود. به علاوه روشن بودن چراغ اتاق خواب باعث تاخیر در تولید هورمون ملاتونین (هورمون خواب) می‌شود.

 

10- عدم مصرف کافئین

کافئین باعث جنب و جوش کودک می‌شود و به سختی  به خواب می‌رود. کافئین در موادی مثل قهوه، نوشابه سیاه، چای پررنگ و کاکائو وجود دارد.

کافئین می‌تواند در بدن به مدت 6 ساعت باقی بماند. بنابراین بهتر است از دادن کافئین به کودک از عصر به بعد اجتناب کنید.

 

11- فعالیت در طول روز

اگر کودک به اندازه کافی در طی روز فعالیت بدنی داشته باشد، در شب انرژی کمتری خواهد داشت و راحت‌تر به خواب می‌رود. به علاوه فعالیت و ورزش باعث می‌شود که بدن و ذهن کودک سالم بماند.

 

12- چرت زدن

تا قبل از سه سالگی، خواب نیمروزی معمول است. اگر کودک شما بیشتر از 5/1 سال سن دارد، به 1 تا 3 ساعت خواب نیمروزی احتیاج دارد.

سعی کنید کودک در غروب (عصرها) چرت نزند، زیرا در این صورت، شب دیرتر به خواب می‌رود.

اگر کودکتان 5 سال به بالا است، می تواند بعد از ظهرها نخوابد و خواب کامل شب برای او کافی است.

چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم؟

در چند هفته اول بعد از تولد، نوزادان در حدود 17 تا 18 ساعت در روز می خوابند. این عادت در حدود ماه سوم به 15 ساعت در روز می رسد. ولی در دو ماه اول تقریبا هیچ گاه در یک نوبت بیش از سه تا چهار ساعت، خواه در طول روز یا شب، نمی خوابند.

خوابیدن نوزاد

در طول شب، شما باید بیدار شده و به نوزاد شیر بدهید و پوشک او را عوض کنید و در طول روز هم با او بازی کنید. در حالی که بسیاری از نوزادان در حدود 8 هفتگی تمام شب را می خوابند، ولی بعضی دیگر تا 5 یا 6 ماهگی به این مرحله نمی رسند.

از همان ابتدا، شما با آموزش به نوزادتان می توانید عادات خوب خواب را در نوزادتان به وجود آورید.


برای تنظیم خواب نوزاد خود باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1- علائم خستگی نوزاد را یاد گیرید

در شش تا هشت هفته اول بعد از تولد، نوزاد قادر نخواهد بود بیش از دو ساعت بی وقفه بیدار باشد. اگر سعی کنید بیش از این مدت او را بیدار نگه دارید، بیش از حد خسته خواهد شد و ممکن است در به خواب رفتن مشکل پیدا کند.

استفاده از قنداق در طول ماه اول، ممکن است احساس امنیت و آرامش در او ایجاد کند و راحت تر بخوابد.


2- به علائم خواب آلودگی نوزاد توجه کنیداگر نوزاد چشمانش را می مالد، گوشش را می کشد و یا دور چشمانش حلقه سیاه به وجود می آمده است، نشان می دهد خوابش می آید. اگر متوجه این علائم و یا سایر علائم خواب آلودگی شدید، فورا او را در رختخواب بگذارید. به زودی الگوی خواب نوزاد دست تان می آید و به طور غریزی خواهید فهمید چه موقع برای خواب آماده است.


3- اختلاف روز و شب را به نوزاد آموزش دهیدبعضی از نوزادان درست زمانی که شما می خواهید به رختخواب بروید، کاملا بیدارند. برای ماه اول قادر نخواهید بود این حالت را از بین ببرید. ولی وقتی نوزاد به 2 ماهگی برسد می توانید اختلاف روز و شب را به او آموزش دهید.

وقتی نوزاد در طول روز بیدار و هوشیار است تا آنجا که ممکن است با او بازی کنید. خانه و اتاق او را روشن و پرنور نگه دارید و صداهای معمولی خانه نظیر زنگ تلفن و تلویزیون را کم نکنید و اگر مایل است در طول مدت شیر خوردن بخوابد او را بیدار کنید.

برعکس هنگام شیر دادن در طول شب با او بازی نکنید. نور و صدا را کم کنید و با او زیاد صحبت نکنید. خیلی سریع او باید دریابد که شب هنگام باید بخوابد.

نوزاد را به پشت بخوابانید. خواباندن نوزاد به پشت احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی را کاهش می دهد

4- به او این فرصت دهید که خودش به خواب برود

وقتی نوزاد به 6 تا 8 هفتگی رسید، به او فرصت دهید که خودش به خواب برود. چگونه؟ جودی مندل، مدیر مرکز طب خواب در دانشکده پزشکی MCP-Hahnmann در فیلادلفیا و نویسنده کتاب «خوابیدن در طول شب: چگونه نوزادان، کودکان نوپا و والدین آنها می توانند در طول شب خواب بهتری داشته باشند» پیشنهاد می کند که وقتی نوزاد خواب آلوده است، ولی هنوز بیدار است او را روی تخت قرار دهید.

وی توصیه می کند که کودکان را حتی در سن خیلی پایین برای خوابیدن تکان ندهید و در آغوش نگیرید. مندل می گوید «والدین فکر می کنند که اعمال آنها در این سن تاثیری در کودک ندارد. کودکان عادات خواب خود را فرا می گیرند. اگر در هشت هفته اول پس از تولد هنگام خواب او را تکان دهید، چطور ممکن است در آینده انتظار دیگری داشته باشید؟»


ایمنی نوزاد هنگام خواب

بهترین راه برای حفظ نوزاد از سندرم مرگ ناگهانی و سایر خطراتی که هنگام خواب وی را تـهدیـد می کند، یادگیری قواعد خواب ایمن است:

نوزاد خوابیده

* از مرتب بودن گهواره یا تختخواب و یا هر جای دیگری که نوزاد را هنگام خواب در آنجا قرار می دهید اطمینان حاصل کنید. جای خواب نوزاد نباید در معرض مستقیم نور خورشید و یا جریان هوا باشد.

 

* در محل خواب نوزاد بالش یا کوسن قرار ندهید، زیرا با وجودی که ممکن است راحت به نظر برسد، ولی محیط خواب ایمنی برای نوزاد نخواهد بود. نوزاد برای خواب نیاز به سطحی صاف و در عین حال سفت دارد. بالش نوزاد باید بسیار نازک و کم حجم باشد. حیوانات و اسباب بازی ها را نیز از محیط خواب نوزاد دور سازید.


* دقت کنید که نرده های تخت نوزاد بیش از 5 تا 6 سانتیمتر از هم فاصله نداشته باشند تا سر نوزاد نتواند از آنها عبور کند. همچنین مطمئن شوید که تشک برای تخت نوزاد اندازه باشد و نباید بیش از دو انگشت بین تشک و دیواره تخت نوزاد فاصله باشد.

* نوزاد را به پشت بخوابانید. خواباندن نوزاد به پشت احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی را کاهش می دهد.

* نوزاد نباید در تختخواب والدین بخوابد. پژوهشگران می‌گویند خوابیدن نوزادان در تختخواب پدر و مادر احتمال مرگ آنها را در خواب افزایش می دهد. مرگ در رختخواب در حین ماه‌های اول، نوزادان را تهدید می‌کند و این خطر با سیگاری بودن والدین و خوابیدن نوزاد در رختخواب مشترک با آنها افزایش می‌یابد.


درجه حرارت اتاق نوزاد

- در اتاق نوزاد یک دماسنج روی دیوار نصب کنید. حرارت اتاق باید بین 24 تا 25 درجه سانتیگراد باشد.

- هوای سرد موجب می شود تا کودک انرژی خود را صرف گرم نگه داشتن بدنش کند، در حالی که این انرژی باید برای رشد او صرف شود.

- نوزاد نمی تواند گرمای بدن خود را نگه دارد. وقتی کودکی سردش باشد بی قراری می کند و سریع تر از معمول نفس می کشد. سرمای بیش از حد حتی می تواند موجب مرگ نوزاد شود.

- از پوشاندن لباس زیاد به تن نوزاد خودداری کنید و به جای آن دمای هوای اتاق را تنظیم کنید.

- در گرمای زیاد کودک خیلی عرق می کند و آب بدنش کم می شود. در این حالت باید شیر بیشتری به نوزاد داد تا دچار کم آبی نشود.

نوزادان را طاقباز بخوابانید

نوزاد

بنا بر نظریه آکادمی پزشکی کودکان آمریکا، برای پیشگیری از عارضه "مرگ ناگهانی نوزادان*"(SIDS) باید آنها را به پشت خواباند، چون به پهلو خواباندن نوزاد به جای طاقباز خواباندن آنها، خطر چرخیدن نوزاد به روی شکم را در پی دارد، لذا روش قابل قبولی نیست. آکادمی پزشکی کودکان آمریکا شواهد روزافزونی در دست دارد که بنابر آنها، اقداماتی نظیر انتقال تخت نوزاد به اتاق خواب پدر و مادر و پستانک دادن به نوزاد به هنگام خواب در کاهش خطر عارضه مرگ ناگهانی نوزاد مؤثرند.

منظور از (SIDS)، مرگ ناگهانی غیر قابل توضیح نوزادی است که به نظر سالم می آید و زیر یک سال سن دارد.

از سال 1992 که این آکادمی پیشنهاد طاقباز خواباندن نوزادان را داده است، میزان مرگ ناگهانی نوزادان در ایالات متحده، بیش از 50 درصد کاهش یافته است، اما علی رغم این کاهش، عارضه SIDS  به عنوان یکی از عوامل عمده مرگ نوزادان پس از یک ماهه اول زندگی باقی است و هر ساله جان 2500 نوزاد را می گیرد. بیشتر مرگ و میرهای ناشی از SIDS، در فاصله 2 تا 3 ماهگی اتفاق می افتد که اگرچه این مسئله می تواند برای همه نوزادان و در هر جایی رخ دهد، اما میزان آن در میان نوزادان آفریقایی آمریکایی، بومی آمریکا و آلاسکا، از سرعت بیشتری برخوردار است.

برخی محققین این فرضیه را مطرح کرده اند که ممکن است به شکم خوابیدن نوزاد، تنفس او را دچار مشکل کند و یا منجر به بیش از حد گرم شدن نوزاد گردد. چنین مسایلی در برخی از نوزادان، احتمال مرگ ناگهانی را در آنها افزایش می دهد.

اگرچه برخی پژوهش ها نشان داده اند که استفاده از پستانک می تواند در تغذیه نوزاد با شیر مادر اختلال ایجاد کند و بعدها نیز مشکلات دندانی را به وجود آورد (که البته این شواهد از نظر این آکادمی به اندازه کافی قانع کننده نیستند)، اما استفاده از آن به هنگام خواب در یک سال اول زندگی نوزاد با کاهش خطر عارضه مرگ ناگهانی نوزاد ارتباط دارد. بدین منظور و برای پیشگیری از عادت کردن نوزاد به پستانک، مادرانی که تمایل به تغذیه نوزاد با شیر خودشان را دارند باید پس از یک ماهگی نوزاد از پستانک استفاده کنند تا نوزاد به پستانک عادت نکرده و هم چنان از شیر مادر تغذیه کند. نکته ای که باید مد نظر داشت این است که در صورتی که نوزاد از مکیدن پستانک سر باز می زند، نباید او را مجبور کرد!

نوزاد 2تا3ماهگی

چه باید کرد؟

به منظور پیشگیری از عارضه مرگ ناگهانی نوزادان، این راهکارها پیشنهاد شده است:

1- اعم از این که زمان خواب نوزاد کم باشد یا زیاد، او را به پشت بخوابانید.

2- تشک خواب نوزاد باید سفت بوده و با ملافه ای پوشیده شده باشد.

3- اشیاء نرم مثل بالش، لحاف، اسباب بازی هایی که با الیاف خاص پر شده اند (مثل پنبه و...) و زیراندازهایی که بیش از حد بزرگ هستند (و ممکن است دور نوزاد بپیچند) را از تختخواب نوزاد بیرون بیاورید.

4- خوب است که به جای خواباندن نوزاد نزد خودتان، تختخواب او را در اتاقتان قرار دهید و نوزاد را در تخت خودش بخوابانید.

5- موقع خواب نوزاد، به او پستانک بدهید.

6- نوزاد به هنگام خواب، باید لباس کمی به تن داشته باشد و خیلی گرم نشود.

7- در طول دوران بارداری، سیگار نکشید و از قرار دادن نوزاد در جایی که در معرض دود سیگار قرار دارد، خودداری کنید.

8- نوزادتان را به مدت طولانی در صندلی مخصوصی که در اتومبیل برای او تعبیه شده است، نگذارید، چون فشار زیادی را به پشت سر نوزاد وارد می شود.

در پایان، اگر نگران الگوی خواب نوزادتان و یا خطر SIDS هستید، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.