X
تبلیغات
رایتل
 
کلینیک جامع آموزش پزشکی
همچنین می توانید کانال ما در تلگرام را دنبال کنید با عنوان: نکات مهم سلامتی t.me/public_health
                                                                 
آخرین مطالب
آرشیو وبلاگ
موضوعات
پیوندها
آمار وبلاگ
کانال نکات مهم سلامتی
جشنواره رسانه‌های دیجیتال سفیران سلامت
یکشنبه 1 بهمن‌ماه سال 1391 :: 02:18 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس


http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpgرفع گرفتگی عضلات http://www.irannaz.com/user_files/image/13/42.jpg

صبح که از خواب بیدار می‌شوید، اگر به علت درد و گرفتگی عضلات گردن نتوانید سرتان را بچرخانید چه می‌کنید؟ تا به‌ حال برایتان پیش آمده است که حین انجام کارهای عادی روزانه، به‌ طور ناگهانی دچار درد شدیدی در قسمتی از بدنتان ‌شوید؛ مثلا وقتی خم شده‌اید تا شیئی را از روی زمین بردارید یا هنگامی که سرتان را موقع خروج از پارکینگ برای احتیاط و نگاه‌ کردن به عقب بر‌گردانده‌اید؟ حتی ممکن است تنها بعد از کش ‌دادن بدنتان پس از یک سفر هوایی طولانی، دچار این نوع دردهای ناگهانی شدید شوید. این دردها معمولا آن ‌قدر شدید هستند که شاید حتی به سختی بتوانید از جایتان تکان بخورید، زیرا ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات ، از قوی‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین نقاط بدن هستند و گرفتگی آنها می‌تواند منجر به بروز دردهای ناراحت ‌کننده در ناحیه پشت و گردن شود. گرفتگی عضلات یکی از شایع‌ترین عوامل ایجاد درد شدید در پشت و گردن افراد است. این درد اگرچه گاهی با بعضی روش‌های سنتی معمول قابل کنترل است و نیازی به درمان از طریق روش‌های جراحی ندارد، اما در صورت مشاهده بعضی علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.گرفتگی عضلات یکی از عکس‌العمل‌های حفاظتی و طبیعی بدن نسبت به مشکلاتی است که در ماهیچه یا رشته‌های عصبی اطراف آن پیش آمده است. گرفتگی پشت ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند. معمولا حرکات ناگهانی نامناسب ممکن است باعث کشش‌های شدید در بافت ماهیچه‌ای و عصبی این قسمت شده و درد و ناراحتی برای ما ایجاد کند. گرفتگی عضلات پشت گاهی هم می‌تواند نشانه‌ای از وجود صدمات و مشکلات در قسمت‌های درونی خود ستون فقرات مثل مهره‌ها یا دیسک‌ها و زردپی‌ها (رشته‌های پیوندی که مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند) باشد.

این درد معنی ‌دار

از اولین نشانه‌های گرفتگی عضلات، درد شدیدی است که بسته به موقعیت ناحیه صدمه‌ دیده، در پشت یا گردن ظاهر می‌شود. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. این درد و انقباض معمولا دو هدف دارد: یکی اینکه شما را متوجه وجود مشکل در بدنتان کند و دیگر اینکه حرکات شما را محدود سازد تا مانع صدمات بیشتر در آن ناحیه از بدنتان گردد. این علائم معمولا‌ بر اثر فعالیت بدنی زیاد تشدید می‌شوند و عموما پس از یک دوره استراحت، کمتر شده یا از بین می‌روند.

چه باید کرد؟

بیشتر اوقات اگر گرفتگی عضله علت پزشکی جدی نداشته باشد، با یک دوره درمانی ساده در چند روز یا چند هفته بهبود پیدا می‌کند. اما اگر هر یک از علائم زیر را در خود مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

- تغییر در نحوه عملکرد روده‌ها و مثانه، به طوری که در کنترل آنها دچار مشکل شوید.

- ضعف ماهیچه‌ها در ناحیه بازوها و ساق پاها و عدم تعادل هنگام راه ‌رفتن، و احساس کاهش تــدریجــی توانایی در طی مسیری که معمولا به راحتی پیاده‌روی می‌کرده‌اید.

- احساس گسترش درد و بی‌حسی در دست و پا بویژه هنگام عطسه، سرفه یا موقع نشستن.

- بدتر شدن درد در حالت دراز کشیدن و بی‌خوابی در طول شب از شدت درد.

- درد همراه با تب، کاهش وزن و دیگر نشانه‌های بیماری.

اگر هیچ یک از علائم ذکر شده در بالا را نداشتید، شاید با انجام کارهایی بتوانید خودتان درد و گرفتگی ماهیچه‌هایتان را کاهش دهید، یا بعضی از علائم آزاردهنده و مشکل‌ساز آن را از بین ببرید.

از تو حرکت

انجام فعالیت‌های روزانه و معمول (البته شاید با سرعت کمتر و مطمئنا با خودداری از انجام کارها و حرکاتی که ممکن است دوباره شما را دچار مشکلاتی کند) بهترین و مناسب‌ترین راه برای شروع یک دوره درمانی است. استراحت کوتاه‌ مدت مشکلی ایجاد نخواهد کرد،اما خوب است بدانید که انجام فعالیت‌های سبک، بهبود وضعیت شما را تسریع می بخشد. بنابراین از دراز کشیدن و استراحت‌های طولانی ‌مدت خودداری کنید.

کمپرس سرد

در 72 ساعت (سه روز) اولیه‌ پس از شروع گرفتگی عضلات،‌ فورا تعدادی قطعه یخ را در کیسه و سپس پارچه‌ای بپیچید و حداکثر 20 دقیقه روی موضع دردناک قرار دهید. این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید. کمپرس سرد، درد و ورم ناحیه دردناک را کاهش می‌دهد و با بی‌حس کردن بافت عضلانی آن منطقه، تحریکات عصبی را کم می‌کند.

کمپرس گرم

پس از گذشت سه روز از آغاز درد ، می‌توانید روش کمپرس گرم را شروع کنید. کمپرس گرم باعث شل ‌شدن ماهیچه‌های منقبض‌ شده و افزایش جریان خون در آنها می‌شود. این کار حتما باید پس از 72 ساعت اولیه گرفتگی عضلات آغاز شود تا التهاب فروکش کند. استفاده از گرمای مرطوب بهتر از گرمای خشک است.‏

داروهای ضد‌درد و آرام‌ بخش

انواع داروهای ضد درد مانند آسپیرین، ایپوبروفن، استامینوفن یا ناپروکسن می‌توانند درد را کاهش دهند و ورم و گرفتگی عضلات را کم کنند. ‏

موضع‌بند‌های طبی

استفاده کوتاه‌ مدت از موضع ‌‌بند‌های طبی نیز می‌تواند برای کاهش درد گرفتگی عضلات مفید باشد. این‌گونه تجهیزات طبی (سینه‌بند یا گردن‌بند طبی) با ثابت نگه‌ داشتن و گرم کردن ماهیچه‌های محل مورد نظر، درد را کاهش می دهند.
یکشنبه 1 بهمن‌ماه سال 1391 :: 02:15 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس


http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpgورزش در اسلام http://www.irannaz.com/user_files/image/13/42.jpg

در عصر حاضر بیش از هر زمان دیگری اهمیت ورزش در تندرستی و سلامت روحی و روانی انسان به اثبات رسیده و علم پزشکی به مدد یافته‌های دانشمندان و محققان بر این واقعیت صحه نهاده است . امروزه علم پزشکی از یک سو در پی ترغیب عموم اقشارجامعه برای روی آوردن به ورزش به عنوان یکی از عوامل مهم حفظ تندرستی است و عامل بسیاری از بیماریها را کم تحرکی معرفی می‌کند .از دیگر سو رواج ورزشهای قهرمانی و حرفه‌ای شدن ورزش موجب شده کیفیت کار مدنظر گرفته شود . لذا امروزه به کمک پزشکی ورزشی ، کشورهای پیشرفته ورزشکاران خود را بر اساس متدهای علمی آماده رویارویی در مسابقات بین المللی و یا رقابتهای داخلی می‌کنند و به سبب همین موضوع به نتایج بهتر و درخشان تری دست می‌یابند .در روزگار ما بر اساس پژوهشها و یافته‌های نوین ، ورزش درمانی به عنوان یکی از راههای معالجه برخی از امراض و بیماری‌ها معرفی و توصیه می‌گردد و پزشکان در کنار تجویز دارو و رژیم‌های خاص غذایی ، به بیماران خویش ورزش کردن را نیز سفارش می‌کنند که غالبا به تناسب وضعیت بیماران ، شنا و پیاده روی از اهم ورزش‌ها به شمار می‌آید و همچنین نرمش‌های سبک در صبحگاهان و ایجاد طراوت و نشاط درآدمی بسیار موثر است .در آیین مبین اسلام به ورزش و لزوم حفظ تندرستی به عنوان یکی از نعمت‌های بزرگ پروردگار یکتا ارج و اهمیت بسیار نهاده شده و ضمن دعوت از انسان به قدر دانستن و شکر این نعمت سفارش شده است که در این طریق کوشا باشد.دین اسلام ، ورزش را یکی از نیازهای انسان برای رهایی از کسالت و خمودگی و رسیدن به آمادگی افزونتر جسمی و روحی می‌داندکه این صفات از اوصاف مومنین است که می‌کوشند در جهت رضای خالق ، خود را در بهترین شرایط و مراتب قرار دهند ، از این رو در قرآن کریم ، احادیث ، روایات و ادعیه شاهد این نکته هستیم که تلاش انسان در جهت قوت یافتن تحسین شده است ،خصوصا آنکه قوت و قدرت انسان درخدمت اطاعت از پروردگار قرار گیرد و در خدمت به همنوعان از آن استفاده شود ، به قول شاعر :

چیست ورزش ؟ رشد جسم و رشد روح

پایداری در حوادث همچو نوح

هست ورزش سیره پیغمبران

اهل بیت عصمت (ع) ، آن نام آوران

ورزش و تن پروری از هم جداست

روح ورزش ، سلم در نزدخداست ...

( در آمدی بر ورزش در اسلام - ص 15)

رسول اکرم (ص)به ورزش علاقه بسیار داشتند و ورزشهای مورد علاقه آن حضرت طبق احادیث و روایات ؛ شنا، سوارکاری ، تیراندازی و کشتی بوده است که در این مجال به ذکر احادیثی از آن حضرت درباره این ورزشها اکتفا می‌کنیم :

« احب اللهو الی الله تعالی اجرا الخیل و الرمی » بهترین بازی‌ها در نزد خدا سوارکاری و تیراندازی است.

( نهج الفصاحه- ص169 )

« ما تشهد الملائکه من لهوکم الا الرهان و انضال» فرشتگان از بازی‌های شما جز در اسب دوانی و کشتی حضور نمی‌یابند.

( نهج الفصاحه - ص 698 )

« خیر لهو المومن السباحه» بهترین بازی مومن شنا کردن است .

( نهج الفصاحه -473)

در برخی از احادیثی که در خصوص اهمیت ورزش از رسول اکرم (ص) نقل شده ، انجام این مورد نه تنها برای شخص مورد تاکید واقع شده ، بلکه در برخی از احادیث تلاش در فراگیری دیگران در این زمینه نیز واجب شمرده شده است .

« حق الولد علی الوالد ان یعلمه الکتابه و السباحه و الرمایه .» حق پسر بر پدر آن است که او را نوشتن ، شنا کردن و تیراندازی بیاموزد.

( نهج الفصاحه- ص447)

تعداد احادیث در این باره بسیار متعدد و متواتر است و نشانگر توجه رسول اکرم (ص) به اهمیت ورزش و تندرستی است. در واقع آن حضرت بر این باور بودندکه جامعه اسلامی می بایست جامعه‌ای نیرومند و با نشاط باشد . آن حضرت در آن دوران بر این نکته اشراف داشتند که تفریح و ورزش یکی از نیازهای جسمی و روحی انسان است که علاوه بر پرکردن اوقات فراغت او ، به جامعه آرامش بخشیده و چهره دین را دلپذیرتر می‌نماید چنانکه در حدیثی فرموده‌اند :

« الهوا و العبوا فانی اکره ان یری فی دینکم غلظه» تفریح و بازی کنید ، زیرا دوست ندارم که در دین شما خشونتی دیده شود .

( نهج الفصاحه- ص259)

پیامبر اکرم (ص) در مسابقات ورزشی حضور می‌یافتند و گاه نیز شخصا در برخی از مسابقات شرکت می‌کردند چنانکه روایت شده است که آن حضرت با پیشنهاد ابوقتاده مبنی بر مسابقه اسب دوانی موافقت کردند و در آن مسابقه ازهمگان پیشی گرفتند و یا در روایت دیگری آمده است که آن حضرت در مسابقه شتر دوانی شرکت فرمودند و در پایان مسابقه جوان عربی زودتر به خط پایان رسیده و برنده مسابقه شد ، در این حال رسول اکرم (ص) با خوشرویی با او برخورد کردو پیروزی اش را تبریک گفت ، که چنین روایاتی در بردارنده اخلاق حسنه آن حضرت و الگویی برای اصحاب ورزش است .نکته‌ای که جا دارد در اینجا به آن اشاره شود این است که اگر چه در آن عصر ورزش به شکل امروزین آن و باوجود رشته‌های متعددو رقابتهای بین المللی وجود نداشته است، اما در اصل ماجرا و اهمیت قائل بودن برای ورزش به عنوان یک نیاز برای آمادگی جسمانی و روحی و نیز تفریح و سرگرمی تفاوتی نبوده هر چندکه به لحاظ شیوه زندگی ، تحرک و کار جسمانی نیز بیشتر بوده است ، اما علی رغم تفاوتها، مشابهت‌های فراوانی نیز در این زمینه دیده می‌شود که این مشترکات با مرور زمان تغییری نیافته است ، به عنوان مثال در روایتی نقل شده است که حضرت امام حسن (ع) و امام حسین ( ع) در پیشگاه رسول اکرم (ص) با یکدیگر کشتی می‌گرفتند و آن حضرت با هیجان و شادمانی آنان را تحریک و تشویق می‌فرمود.پیشوایان عالی‌قدر مکتب تشیع ، همانند رسول اکرم (ص) ورزش و حفظ تندرستی و آمادگی جسمانی و روحی را ارج می‌نهادند ، چنانکه در این زمینه نیز از سرآمدان عصر خویش بودند و نمونه بارز این مدعا حضرت امیر المومنین امام علی بن ابیطالب (ع) است که هیچ مبارزی توان شمشیر زنی با او و یا پنجه در پنجه او درافکندن را نداشت آن حضرت با آنکه قهرمان بی رقیب همه میدان‌ها و پر افتخار ترین پهلوان میدان‌ها بود اما به سبب اخلاص و جوانمردی محبوب خاص و عام بود تا به آنجا که قهرمانان شکست خورده و یاخانواده‌های آنان با افتخار از این موضوع سخن می‌گفتند و چنین است که پس از قرنها پهلوانان با گفتن یا علی مدد از آن حضرت یاری می‌جویند.امام علی (ع) شخصیتی بسیار سختکوش و خستگی ناپذیر داشتند و باتمرین‌های سخت و دشوار می‌کوشیدند توانایی های خویش را افزایش دهند و دیگران را نیز به این روش ترغیب می‌کردند ، چنانکه در کتاب « بحار الانوار» نقل شده است که بسیار اتفاق می‌افتاد آن حضرت سنگ بزرگی را از قله کوه برداشته ، آن را با یک دست می‌گرفت و پایین می‌آورد و پیش روی مردم می‌گذاشت ، به طوری که یک یا دو سه مرد ، قادر به حرکت دادن آن نبودند .( بحار الانوار - ج 41 -ص275 )امام علی (ع) به تقویت جسم و ارتقای توانایی ها اهمیت بسیاری قائل است چنانکه در دعای کمیل می فرمایند : « یارب قو علی خدمتک جوارحی» پروردگارا ! اعضا و جوارح مرا در راه خدمت به خودت قوی و نیرومند گردان .( مفاتیح الجنان- ص 109 )

امام علی (ع) در عین حالی که بر امر تلاش در جهت کسب توانمندی تاکید می ورزند و به شدت جامعه را از کسلی و تن پروری نهی می‌فرمایند برآنند که زورمندی نباید انسان را آن گونه بفریبد که خدا را از یاد ببرد و در کلامی موجز از در آویختن و کشتی گرفتن یاد کرده‌اند تا بر حق جویی و عاقبت درافتادن با حق سخن بگویند :

« من صارع الحق صرعه» کسی که با حق کشتی بگیرد ، حق او را بر زمین می‌کوبد.

( نهج البلاغه - ص1277)

فرزندان ارجمند آن حضرت نیز هر یک نمونه ارزنده و الگوی راستینی در این زمینه هستند چنانکه در خصوص دلاوری ها ، قدرت و استقامت آنان روایات فراوانی نقل شده است که جای هیچ گونه تردیدی در صحت آن وجود ندارد. شجاعت و پایداری در میدان‌های دشواری همانند صفین و نیز مقاومت جوانمردانه ، نابرابر و پر صلابت حضرت امام حسین (ع) و یارانش در میدان عاشورا که زیباترین حماسه حق جویی و ایستادگی است ، مبین این واقعیت بزرگ است . امام سجاد (ع) در نیایش‌های آسمانی خویش بر اهمیت تقویت جسمانی و لزوم نیرومندی بسیار تاکید فرموده ‌اند که به عنوان مثال می‌توان به مناجات مرزداران در کتاب ارجمند صحیفه سجادیه اشاره نمود . همچنین درفرازی از دعای ابوحمزه ثمالی که روایت است آن حضرت این دعا را در سحرگاهان ماه مبارک رمضان می‌خوانده‌اند ، چنین می‌فرمایند : ( الها ! به من صحت و سلامت در جسم و قدرت و نیرو در بدن عطا فرما.)

( مفاتیح الجنان - ص322)

در سیره امام باقر (ع) آمده است که آن حضرت در باغ فدک به کار سخت جسمانی ساعتها مشغول می‌شده‌اند ، همچنین سید بن طاووس در کتاب امان الاخطار نقل کرده است از کتاب « دلائل الائمه» محمد بن جریر طبری که امام صادق (ع) فرموده‌اند به همراه پدر بزرگوار خویش امام محمد باقر (ع) در بارگاه هشام خلیفه اموی در « شام » حضور یافتند و در آنجا مسابقه تیراندازی بر پا بود. در آن حال هشام ، امام باقر (ع) را دعوت به شرکت در مسابقه تیراندازی نمود ، اما امام باقر (ع) گفت که من پیر شده‌ام و موقع تیر اندازیم گذشته است . اما هشام با اصرار تیرو کمان یکی از شخصیت‌های بنی امیه را گرفته و به دست امام باقر (ع) داد تا آن حضرت در مسابقه تیر اندازی شرکت کند .امام بعد از این اجبار ، کمان را گرفته و تیری در چله کمان نهاد و پس از نشانه گیری هدف ، تیررا رها کرد و تیر در نقطه وسط هدف جا می‌گرفت . تیر دوم هم به وسط تیر اول اصابت کرد و آن را شکافت آن حضرت 9 تیر پشت سر هم به هدف زد که تیر قبلی را شکافت و در یکدیگر داخل شد ، آنچنان که هشام به اضطراب گرفتار شد و به تحسین آن حضرت زبان گشود و گفت : خوب زدی ! تو بهترین تیر انداز عرب و عجم هستی ، چطور می‌گفتی که پیر شده‌ای ؟!

( بحار الانوار - ج 11- ص 217)

امام صادق (ع) نیز علاوه بر مطالعه و تدریس ، بخشی از وقت خود را در باغی که در خارج مدینه به نام « عین زیاد » داشتند صرف کار و تلاش می‌فرمودند و از فعالیت جسمی پرهیز نداشتند .

( معلم کبیر - ج 1- ص172 )

آن حضرت در آن دوران یکی از بزرگترین دانشگاههای تاریخ اسلام و جهان را اداره می‌کردندو شاگردان بسیاری از اطراف و اکناف جهان برای بهره گیری از دانش آن حضرت به محضر ایشان شرفیاب می شدند که برخی از آنان مانند جابر بن حیان در شمار مفاخر بزرگ علمی هستند . از امام صادق (ع) در علم طب و شیوه حفظ تندرستی ، آثاری برجای مانده است که از آن با عنوان « طب الصادق » یاد می‌شود .امام موسی کاظم (ع) همانند پدر ارجمند خویش ازکاهلی و تن آسایی رویگردان و بخشی از اوقات خویش را به انجام فعالیت‌های بدنی می‌گذراندند ، آن حضرت به اسب سواری علاقه بسیار داشتند و احادیث و روایاتی در این خصوص از ایشان به یادگار رسیده است .( فرهنگ و آداب کار در کلام امام کاظم (ع) - ص50 )آن حضرت در حدیثی افراد را سفارش می‌کند که اوقات در اختیار خویش را به چهار قسمت تقسیم و برنامه ریزی کنند ، آن‌گاه یک قسمت از آن را برای درک لذتهای غیرحرام و مجاز اختصاص دهند تا برای دیگر امور نیرو یابند .


تحف العقول- ص 748

شنبه 30 دی‌ماه سال 1391 :: 01:19 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس

http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpgدلایل افسردگی http://www.irannaz.com/user_files/image/13/42.jpg

افسردگی محرک‌های زیادی دارد؛ ضربه‌روحی، مشکلات مالی، سوگ از دست دادن عزیزان و بیماری ها نمونه‌هایی از این محرک ها هستند. اما اگر افسرده هستید و هیچکدام از این ها در مورد شما صدق نمی‌کند، تعیین یک دلیل خاص برای افسردگی تان کمی دشوار است. در واقع، ممکن است افسردگی شما یک دلیل خاص و مشخص نداشته باشد. در زیر به برخی از علت‌های عجیب افسردگی اشاره می‌کنیم.


1- هوای تابستان

اختلال خلقی فصلی بیشتر با افسردگی زمستانی شناخته شده است که افراد زیادی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اما برای تعدادی از این افراد، این نوع افسردگی در تابستان اتفاق می‌افتد. افسردگی هوای گرم زمانی اتفاق می‌افتد که بدن برای وفق یافتن با فصل جدید دچار تاخیر می شود. این مشکل می‌تواند به‌خاطر عدم تعادل موادشیمیایی در مغز و هورمون ملاتونین باشد.

2- مصرف دخانیات

افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند، بیشتر به کشیدن سیگار روی می‌آورند. اما گفته می‌شود که نیکوتین بر فعالیت انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز اثر می‌گذارد و موجب بالا بردن سطح دوپامین و سروتونین (که مکانیزم عمل داروهای ضدافسردگی نیز هست) می‌شود. این موضوع می‌تواند اعتیادآوری دارو و تغییرات خلق‌وخو که با آن همراه است و همچنین این که چرا افسردگی با ترک سیگار همراه است را توضیح دهد. خودداری از کشیدن سیگار و ترک آن می‌تواند به متوازن کردن موادشیمیایی مغز شما کمک کند.


3- بیماری تیروئید

وقتی غده تیروئید نتواند هورمون کافی تولید کند، به آن کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود و افسردگی یکی از علائم آن است. این هورمون چندکاره است، اما یکی از مهمترین وظایف آن انتقال دادن پیام های عصبی و تنظیم سطح سروتونین در بدن است.

اگر علائم جدیدی از افسردگی را در خود مشاهده می‌کنید (مخصوصاً اگر همراه با حساسیت به سرما، یبوست و خستگی باشد) بد نیست که یک آزمایش تیروئید انجام دهید. کم‌کاری تیروئید با دارو قابل درمان است.

4- عادات بد خواب

جای تعجب نیست که کمبود خواب منجر به آسیب‌پذیری شود، اما می‌تواند احتمال بروز افسردگی را نیز افزایش دهد.


در یک تحقیق که در سال 2007 انجام گرفت مشخص شد که وقتی به افراد سالم کمبود خواب اعمال شد، بعد از مشاهده تصاویر ناراحت‌کننده، فعالیت مغزی بیشتری داشتند تا آن دسته از شرکت‌کنندگان که خواب کافی داشتند و این درست شبیه به واکنشی است که افراد افسرده دارند.

اگر به اندازه کافی نخوابید، وقت کافی برای تجدید قوای سلول‌های مغزی ندارید و مغز خوب کار نخواهد کرد و این یکی از عواملی است که می‌تواند موجب افسردگی شود.

5- فعالیت بیش از حد در فیسبوک

آیا وقت زیادی را در چت‌روم‌ها و وب سایت‌های اجتماعی می‌گذرانید؟ تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که این می‌تواند با افسردگی مرتبط باشد، مخصوصاً در نوجوانان.

معتادان به اینترنت با ارتباطات انسانی واقعی در کشمکش هستند و معمولاً همراهی ندارند و دیدگاهشان به دنیا تا حدی غیرواقعی است. برخی متخصصین حتی آن را "افسردگی فیسبوکی" می‌نامند.

طی یک تحقیق که در سال 2010 انجام گرفت، محققان دریافتند که حدود 2/1 درصد از افراد بین 16 تا 51 سال زمان زیادی را در اینترنت سپری می‌کنند و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی متوسط تا شدید هستند.


6- محل زندگی

بحث بر سر این که زندگی شهری بهتر است یا روستایی، بحثی بی‌پایان است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که در شهر زندگی می‌کنند تا 39 درصد بیشتر در معرض اختلالات روحی هستند تا آن هایی که در روستا زندگی می‌کنند.

تحقیقی که در سال 2011 انجام گرفت، برای این مسئله توضیحاتی ارائه می‌دهد: شهرنشینان در بخشی از مغز که استرس را تنظیم و تعدیل می‌کند، فعالیت بیشتری دارند و مقدار بیشتر استرس می‌تواند موجب اختلالات روانی شود.

میزان افسردگی در کشورها و شهرهای مختلف نیز متفاوت است. افسردگی برخی کشورها شایع‌تر می‌باشد.

7- داشتن گزینه‌های انتخابی زیاد

داشتن گزینه‌های زیاد برای انتخاب یک چیز، کار را سخت می‌کند. البته این موضوع برای آن دسته از افراد که در خرید معمولاً اولین چیزی که نظرشان را جلب می‌کند می‌خرند، مشکل نیست. اما افرادی هستند که در صورت زیاد بودن گزینه‌های انتخاب، وقت بسیار زیادی را صرف بررسی چندباره هر گزینه می‌کنند تا بهترین را انتخاب کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این نوع برخورد موجب ایده آل‌گرایی و افسردگی می‌شود.

8- نخوردن ماهی

مصرف کم اسیدهای چرب امگا3 که در ماهی ها و روغن‌های گیاهی یافت می‌شود، می‌تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به افسردگی شود.

در یک تحقیق که در سال 2004 انجام گرفت، رابطه‌ی بین مصرف کم ماهی و بروز افسردگی در خانم‌ها مشخص شد. اما در آقایان این مسئله دیده نشد.

این اسیدهای چرب انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل سروتونین را تنظیم می‌کنند که می‌تواند علت افسردگی باشد.

مکمل روغن ماهی هم می‌تواند کمک کند. حداقل یک تحقیق تایید کرده است که این مکمل‌ها به کاهش افسردگی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کرده است.

9- روابط خواهر و برادری ضعیف

با این که نداشتن رابطه خوب با هرکسی می‌تواند موجب افسردگی شود، اما در یک تحقیق که در سال 2007 انجام شد، مشخص گردید که مردهایی که قبل از سن 20 سالگی با خواهر و برادرهای خود کنار نمی‌آمدند، در سال های بعد و بزرگسالی بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشته‌اند. با این که مشخص نیست چه چیزی در رابطه خواهربرادری اینقدر مهم است، اما محققان حدس می‌زنند که این روابط می‌تواند با توانایی برقراری ارتباط افراد با هم‌سالان خود مرتبط باشد.

کشمکش زیاد بین خواهر و برادرها می‌تواند فرد را تا قبل از سن 50 سالگی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دهد

10- قرص‌های ضدبارداری

داروهای جلوگیری خوراکی حاوی سنتزی هورمون پروژسترون هستند که تحقیقات مشخص کرده است می‌تواند موجب افسردگی در خانم‌ها شود.

دلیل آن هنوز مشخص نیست و این مشکل برای همه اتفاق نمی‌افتد، اما اگر خانم‌ها سابقه افسردگی دارند یا در معرض ابتلا به آن قرار دارند، با استفاده از قرص های ضدبارداری احتمال بیشتری برای افسرده شدن آنها وجود دارد.

11- داروها

افسردگی می‌تواند از جمله عوارض ‌جانبی بسیاری از داروها باشد.

به عنوان مثال، آکوتان و نوع ژنتیکی آن (ایزوترتینیون) برای از بین بردن جوش‌های پوستی تجویز می‌شود، اما افسردگی و فکر خودکشی از جمله خطراتی است که افراد را با مصرف این دارو تهدید می‌کند.

مصرف داروهای ضداضطراب و خواب‌آور مثل والیوم و زاناکس، لوپرسور که برای درمان فشارخون بالا تجویز می‌شود، داروهای پایین آورنده کلسترول مثل لیپیتور و پریمارین برای سندرم‌های پیش از یائسگی نیز از جمله این داروها هستند.

هر زمان که دارو جدیدی برایتان تجویز می‌شود حتماً قسمت عوارض‌جانبی آن را مطالعه کنید و حتماً از پزشکتان سوال کنید که در خطر ابتلا به آن قرار نداشته باشید.

افسردگی را درمان کنید


هر کسی در هر سن، جنس، نژاد یا وضعیت اجتماعی ممکن است به افسردگی مبتلا شود. از هر 10 نفری که به پزشکان مراجعه می کنند، یک نفر افسردگی دارد.

در نیمی از موارد، بیماری این افراد تشخیص داده نمی شود و درمان نشده باقی می ماند. اگر افسردگی درمان نشود، کیفیت زندگی بسیار پایین آمده و خطر خودکشی همواره وجود دارد. ممکن است شما تشخیص ندهید که افسرده هستید و یا به دنبال درمان آن نباشید. اما اگر هر چه زودتر به فکر علائم و به دنبال درمان باشید، شانس درمان کامل، سریع تر و بیشتر است.

پیشگیری از عود بیماری نیز بسیار مهم است. افسردگی در هیچ سنی، طبیعی تلقی نمی شود و درمان آن اهمیت زیادی دارد.

افسردگی در بچه ها معمولا به سختی تشخیص داده می شود.

همچنین افراد مسن ممکن است تصور کنند که احساس افسردگی آن ها طبیعی است. درمان این افراد از ناتوانی زودرس آن ها جلوگیری می کند و از خطر مرگ مربوط به افسردگی می کاهد. حمایت خانواده در درمان افسردگی نقش مهمی دارد. داروها را نباید خودسرانه مصرف کرد. مصرف برخی داروها با هم، ممکن است کشنده باشد.

ترکیبات گیاهی نیز با برخی داروها تداخل دارند و ممکن است عوارض جدی ایجاد کنند. در برخی موارد حتی بعضی از غذاها ممکن است با دارو تداخل داشته باشند.

بر اساس تاریخچه بیماری، شدت و ماهیت افسردگی، نوع دارو توسط پزشک انتخاب می شود و در مورد رژیم غذایی، و تداخلات دارویی توضیحات لازم داده می شود.شنبه 30 دی‌ماه سال 1391 :: 01:08 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس


http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpgابتلا به استرس http://www.irannaz.com/user_files/image/13/42.jpg

اگر باور داشته باشید که استرس دارید، این اختلال بیشتر در شما تشدید می‌شود. فکر کردن درباره اینکه تحت استرس هستید خیلی بیشتر از زمانی که واقعا استرس دارید می‌تواند شما را با مشکلات جدی مواجه سازد. نتایج یک مطالعه جدید که در مجله آمریکایی کاردیولوژی به چاپ رسیده تاکید می‌کند: هر چه بیشتر به استرس فکر کنید، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروق کرونری در شما افزایش می‌یابد. به گزارش ان بی‌سی، کارشناسان در این مطالعه شش مطالعه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا دریابند که باور کردن استرس چه تاثیری روی قلب دارد. نتایج این بررسی‌ها نشان داد افرادی که اظهار می‌کنند سطح بالاتری از استرس را دارند، 27 درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی و عروق کرونری هستند. متخصصان طب رفتاری در مرکز سلامت قلبی و عروقی رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه کلمبیا در این مطالعه می‌گویند: درواقع هنگام فکر کردن درباره استرس، همان واکنش مشابه با زمان مواجهه با یک عامل استرس‌زای خارجی در بدن بروز می‌کند. به بیان دیگر وقتی ذهن ما احساس می‌کند که باید واکنش نشان دهد یعنی زمانی که ما با یک موقعیت تنش‌زا مواجهه می‌شویم، جسم ما نیز برای بروز عکس‌العمل به این شرایط، آماده می‌شود. وقتی جسم ما به این مرحله می‌رسد، آدرنالین فشار خون را بالا می‌برد تا انرژی را افزایش دهد و این پروسه فشار بیشتری را به قلب وارد می‌سازد. این واکنش قلبی و عروقی در شرایط استرس‌زا مثلا زمانی که چند کار مهم را همزمان باید مدیریت کنیم، مخرب و آسیب‌رسان است. بنابراین تداوم اندیشیدن درباره استرس موجب تکرار واکنش‌های جسمی در بدن می‌شود و به تدریج سیستم قلبی و عروقی را فرسوده می‌کند

.


پنج‌شنبه 28 دی‌ماه سال 1391 :: 12:33 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس


http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpg13 بیماری خطرناک حاصل دود سیگار http://www.irannaz.com/user_files/image/13/42.jpg


محققان بر اساس نتایج تحقیقات خود هشدار دادند که قرار گرفتن افراد در معرض دود سیگار احتمال ابتلای آنها به زوال عقل را افزایش می‌دهد. تحقیقات پزشکی هشدار داد: قرار گرفتن در معرض دود سیگار به میزان زیادی در افزایش خطر ابتلا به دمانس و زوال عقل در مراحل بالای زندگی سهیم است.این تحقیقات از بیش از ۶ هزار نفر انجام شده و مشخص شد خطر ابتلا به زوال عقل در کسانی که در معرض دود سیگار بودند، افزایش می‌یابد.محققان همچنین هشدار دادند که قرار گرفتن در معرض دود سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته‌های مغزی و حملات قلبی را افزایش می‌دهد.سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که بیش از یک‌میلیارد نفر در سراسر جهان سیگاری هستند که نزدیک به 80 درصد آنها در کشورهای با درآمد متوسط و پایین زندگی می‌کنند.

ادامه مطلب ...
دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1391 :: 06:05 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس

http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpg

برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردگی لب‌ها در زمستان کمتر لب‌های خود را در معرض هوای خشک بیرون قرار دهید و حتی المقدور ساعت‌های کمی را در خارج از منزل بگذرانید، به خصوص زمانی که هوا سرد و همراه با وزش باد است.در زمستان حتماً از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته را به لب‌های شما برگرداند. اگر مجبور هستید در سرما از منزل بیرون بروید، لب‌های خود را چرب کنید و با شال یا روسری صورت خود را بپوشانید. برای مرطوب نگه داشتن محیط می‌توانید از دستگاه بخور سرد یا گرم استفاده کنید و از لیسیدن لب‌های خود بپرهیزید، زیرا این کار سبب بدتر شدن خشکی و ترک لب‌ها می‌شود.در فصل زمستان حتما کرم ضد آفتاب بر روی پوست صورت و لب خود بمالید، زیرا به دلیل خشکی بیشتر لب‌ها در زمستان، تأثیر آفتاب نیز بر آنها بیشتر خواهد بود.از مواد غذایی سرشار از ریبوفلاوین مانند سبزیجات بیشتر و از غذاهای چرب کمتر استفاده کنید. با توجه به اینکه ویتامین E سبب نرمی و مرطوب شدن پوست لب می‌شود، کرم ویتامین E را قبل از خواب بر روی لب‌های خود بمالید.


کرم شیر را چند بار در روز بر روی لب‌های خشکیده خود بزنید تا لایه مرده پوست شما را بردارد و بافت نرم را جایگزین آن کند. همچنین مقداری کمی گلیسیرین را با عسل مخلوط کنید و این مخلوط را چند بار در روز بر روی لب‌های خود بمالید تا ترک‌های لب برطرف شود.برای مرطوب کردن لب می‌توانید مقداری گل سرخ خشک خرد شده را با گلیسیرین، مخلوط و آن را بر روی لب‌هایتان استفاده کنید. یک پیمانه گل سرخ و دو پیمانه گلیسیرین برای تهیه این مخلوط کافی است.با توجه به اینکه انواع صابون‌ها، لوسیون‌ها، مواد آرایشی و بهداشتی می‌توانند سبب ایجاد حساسیت پوستی و ترک پوست شوند، اگر احتمال می‌دهید به این مواد حساسیت دارید، از مصرف آنها خودداری کنید.ژل آلوئه ورا همراه با لیدوکائین نوعی داروی ضد درد است و ناراحتی‌های ناشی از ترک خوردگی لب‌ها را بهبود می‌بخشد. می توانید ژل آلوئه ورا را روی لب‌های ترک خورده و آفتاب سوخته خود بمالید. همچنین می‌توانید از روغن خردل و کنجد یا نارگیل برای مرطوب کردن لب خود استفاده کنید.
دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1391 :: 12:17 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس


http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpgراهکارهای سالم ماندن در زمستان http://www.irannaz.com/user_files/image/13/42.jpg

بیشتر افراد در فصل زمستان احساس سرمای شدیدی دارند و اکثر مواقع بیمار هستند اما با توجه به چهار راهکار ساده می‌توانند این مشکل را برطرف کنند. مصرف غذاهایی که سرشار از آهن و کلسیم هستند، می‌تواند یکی از این موارد باشد. مقدار کافی از آهن و کلسیم توانایی بدن در دور نگه داشتن سرما را افزایش می‌دهد. یکی دیگر از مواردی که باید توجه داشت مصرف خوراکی‌های خون ساز است. خرما یکی از این مواد خوراکی است که خاصیت خون سازی دارد و مصرف پنج عدد از آن در روز توصیه می‌شود. انجام روزانه نیم ساعت فعالیت ورزشی یکی دیگر از این راهکارهاست. در فصل زمستان افراد می‌توانند دوچرخه سواری و پیاده روی را به عنوان ورزش‌های خارج از محیط منزل انجام دهند. به گزارش پایگاه‌ اینترنتی ایندین تایمز، مصرف آب جوشیده نیز در این فصل توصیه می‌شود. هوا در فصل زمستان خشک است و نوشیدن آب جوشیده می‌تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند.دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1391 :: 12:16 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس

http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpgآثار دیابت http://www.irannaz.com/user_files/image/13/42.jpg

 دیابت یک بیماری مزمن است که در اثر آن توانایی بدن در سوخت و ساز کامل قندها کاهش می‌یابد، دیابت عوارض بسیار زیادی در بدن ایجاد می‌کند و چشم یکی از مهم‌ترین ارگان‌هایی است که در دیابت درگیر می‌شود و در صورت عدم توجه بیمار به آن می‌تواند موجب نابینایی کامل شود. تحقیقات مختلف نشان داده که 70 تا 80 درصد افراد دیابتی 20 سال پس از شروع بیماری دچار مشکلات چشمی می‌شوند. بیماری دیابت می‌تواند موجب اختلالات زیادی در چشم شود که آب مروارید و آب سیاه از آن جمله‌اند ولی مهم‌ترین و شایع‌ترین نوع درگیری چشم، آسیب شبکیه و عروق آن است. درگیری شبکیه در مراحل اولیه بدون علامت است و به تدریج و با گذشت زمان موجب کاهش دید و در نهایت، نابینایی غیرقابل برگشت می‌شود بنابراین با تشخیص و درمان به موقع شامل کنترل قند خون، لیزر شبکیه و در صورت لزوم جراحی می‌توان تا حد زیادی از نابینایی جلوگیری کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود که همه افراد مبتلا به دیابت در صورتی که بیماری دیابت آنها قبل از 30 سالگی شروع شده است، در 5 سال اول تشخیص بیماری تحت معاینه دقیق چشم قرار بگیرند و در صورتی که بیماری دیابت آنها بعد از 30 سالگی ایجاد شده باشد در همان ابتدای تشخیص، معاینه چشم پزشکی شوند. همچنین توصیه می‌شود تمام افراد دیابتی بعد از معاینه اولیه چشم، حتی اگر هیچ مشکلی نداشته باشند، حتما سالی یک بار جهت معاینه به چشم‌پزشک مراجعه کنند. افراد باردار مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری در زمینه درگیری چشمی هستند بنابراین توصیه می‌شود این افراد در طول بارداری هر 1 تا 3 ماه بسته به نظر پزشک، تحت معاینه چشم قرار بگیرند. استفاده از سیگار یا وجود سایر بیماری‌های همراه با دیابت مانند فشار خون می‌تواند موجب افزایش آسیب به چشم شود بنابراین قطع مصرف سیگار و کنترل دقیق قند و فشار خون نقش بسزایی در جلوگیری از ایجاد عوارض چشمی دیابت دارد. با توجه به افزایش شیوع دیابت در جامعه کنونی ایران و با توجه به آسیب‌های فراوانی که این بیماری می‌تواند در چشم ایجاد کند، آموزش مناسب همه افراد جامعه نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض چشمی این بیماری خواهد داشت.

 

    1      2       3       4       5    >>