کلینیک جامع آموزش پزشکی
همچنین می توانید کانال ما در تلگرام را دنبال کنید با عنوان: نکات مهم سلامتی t.me/public_health
                                                                 
آخرین مطالب
آرشیو وبلاگ
موضوعات
پیوندها
آمار وبلاگ
کانال نکات مهم سلامتی
جشنواره رسانه‌های دیجیتال سفیران سلامت
جمعه 21 آبان‌ماه سال 1395 :: 08:07 ب.ظ ::  نویسنده : کارشناس

http://img.tebyan.net/ts/persian/blue/Parts/box-payameSalamat.jpg

بسیاری از زنان تا دردی در ناحیه سینه خود احساس می‌کنند آن را به سرطان سینه ربط داده و برای خود ایجاد نگرانی می‌کنند با این حال اغلب مواد درد هیچ ارتباطی با این بیماری خطرناک ندارد. لذا لازم است بدانید که دلایل دیگری باعث صدمه دیدن سینه خواهد شد.غالبا زنان درد سینه‌ای که چندین بار در طول زندگی خود تجربه می‌کنند را به یک علامت شایع از تغییرات هورمونی از قاعدگی یا بارداری تلقی می‌کنند.التهاب، حساسیت‌ سینه به  علت تغییرات هورمونی بسیار معمول بوده و به یک مسئله جدی مرتبط نمی‌شود اگر شما با انجام معاینات سینه مورد غیرعادی را یافت نکردید. اما همچنان به طور متناوب احساس درد در این ناحیه داشتید این ممکن است ریشه در دیگر بیماری‌های خوش‌خیم داشته باشد در اینجا به برخی از علل شایع در بروز درد سینه اشاره می‌شود.

علل هورمونی
به طور کلی نوجوانان با شروع چرخه قاعدگی و یا پیش از آن دردهایی را در ناحیه سینه خود احساس می‌کنند.بسیاری از زنان نیز درد سینه را در طول سال بارداری خود به طور مکرر تجربه می‌کنند. باید گفت هر دو فاز گفته شده با تغییر ناگهانی در سطح هورمونی زنانه همراه است.
 
بارداری
یکی از علائم اولیه بارداری درد سینه است به طور کلی میزان درد در سه ماهه اول شدت می‌یابد و سینه‌ها رشد کرده و رگ‌های آبی‌رنگ آن قابل مشاهده خواهد بود. چرا که این رگ‌ها نشان از افزایش جریان خون است.
 
شیردهی
در این دوره زمانی نیز زنان دچار درد سینه خواهند شد اما باید توجه داشته باشند که اگر دردها مکرر بوده و یا بهبود نمی‌یابند نشان از ورم سینه است.
 
کیست سینه
این کیست یک نوع کیسه پر مایع بوده که داخل سینه تشکیل می‌گردد. زمانی که غده سینه به طور قابل توجهی افزایش سایز می‌دهد  (یکبار یا بیشتر) ایجاد درد می‌کند غالبا این کیست‌ها خوش‌خیم بوده و با لمس کردن قابل تشخیص‌اند، اما در برخی موارد نیاز به انجام ماموگرافی یا سونوگرافی می‌باشد.
 
ورم سینه
این مشکل التهابی است که از انسداد مجاری بیشتر به وجود می‌آید این اتفاق ریشه در یک عفونت سینه ناشی از یک ویروس، باکتری‌ها و قارچ دارد که علائم هشدار آن قرمز، درد و به خصوص تب می‌باشد.